top of page
Duffle Bag

Profesyoneller Gibi Seyahat Edin: İdeal Valiz Hazırlama İçin 10 İpucu

1) Liste Yapın
İşe önce liste yapmakla başlayın. Listenin başına diş macunu, şampuan, vs. bakım ürünleri ile şarj aleti, fotoğraf makinesi gibi ekipmanları yazın. Çünkü asıl önemli olan bunları unutmamak. Yoksa ki tatil boyunca kendinizi hep bir buruk, hep bir eksik hissedersiniz. Unutmayın, düzenli olmanın ilk kuralı planlı hareket etmektir.
2) Küçük Gözleri Olan Bir Valiz Tercih Edin
Küçük gözleri olan bir valizin ne kadar hayat kurtarıcı bir şey olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Valizin kenarlarında bulunan ne idiğü belirsiz o kenarlar aslında aksesuarlarınız için birebirdir. Aksesuarlarınız dışında, iç çamaşırı, çorap gibi küçük kişisel eşyalarınız için de bu küçük gözler bayağı bir işinize yarayacaktır.
3) Kaç Gün Kalacağınızı Belirleyin
Evden ne kadar uzakta olacaksanız, yanınıza o kadar eşya alın. Bunun için de her güne farklı kombinler belirlemeli ve ona göre eşya seçmelisiniz. Bu durum sadece giysiler için değil, kişisel bakım ürünleri için de geçerli. Mesela koca bir kutu şampuanı götürmektense, kalacağınız güne yetecek kadarını küçük bir şişeye doldurabilirsiniz. Bu küçük detayları göz ardı etmeyin.
4) Rotanıza Uygun Giysiler Seçin
Mesela bir tekne turuna mı çıkıyorsunuz, tatil köyüne mi gideceksiniz, yoksa bu bir yurtdışı ya da romantik bir kaçamak mı? Belki de doğayla iç içe sportif bir tatil yapacaksınız. Tüm bunların cevapları siz de elbette ki. İklim şartlarını göz önünde bulundurarak, gideceğiniz yere uygun eşyalar alın yanınıza. Romantik bir tatilse, şık elbiseler, sportif bir tatil ise kotlar, şortlar, kış tatili ise pantolonlar ve pantolon içine giyeceğiniz bir külotlu çorap tercih edin.
5) Eşyalarınızı Yerleştirirken Stratejik Davranın
Bu konu oldukça hassas. Öyle ki, yanınıza aldığınız eşyaların azlığı ya da çokluğu değil, onları nasıl yerleştirdiğinizdir önemli olan. İlk başta giysilerinizin kırışmasından korkmayın (ki ne yaparsanız yapın zaten kırışacak), pantolonlarınızı paçalardan katlayın, çorap, iç çamaşırı ya da takı gibi küçük eşyalarınızı ayakkabılarınızın içine koyun. Böylece hem yer israfından kurtulur hem de ayakkabılarınızın deforme olmasını engellemiş olursunuz. Gerekirse bu konuda anneannelerinize danışın. Onlar bu işin mastırını yapmış insanlar.
6) Yer İşgal Etmeyin
Bazı şeyleri gideceğiniz yerde de temin edebileceğinizi unutmayın. Bir eşyanız için ‘ya lazım olursa' diyorsanız, o şeye hiçbir zaman ihtiyaç duymayacaksınız demektir. Boş vermesini bilin. Bununla birlikte olabildiğince her şeyin küçük boyutlusunu tercih etmeye çalışın.
7) Kıyafet Seçimleriniz Az Ama Öz Olsun
3 kombinde de farklı bir görünüm kazanabileceğiniz giysilerinizi yanınıza alın. Mesela beyaz tişört gibi. Her gün farklı bir şey giymekte ısrarcı olmayın. Aynı tişörtü başka kıyafetlerinizle kombinleyerek de farklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayakkabı seçimlerinizi de hem gündüz hem gece giyebileceğiniz tarzdaki ayakkabılarınızdan yapın. Keza aynı şey aksesuarlarınız için de geçerli. ‘Belki giyerim' dediğiniz hiçbir şeyi valizinize koymayın. Çünkü emin olun ki, onu asla giymeyeceksiniz.
8) El Çantası Şart
Her şeyi tek bir valize sığdırmaya çalışmayın. Özellikle yol boyunca ihtiyacınız olabilecek eşyalarınız için mutlaka bir el çantası yapın. İlaçlarınız, şarj aletiniz, fotoğraf makineniz, deodorantınız, kitabınız, mp3'ünüz, vs. gibi eşyalarınızı valizinize değil, el çantanıza yerleştirin. Sırt çantası almanızı pek önermiyoruz. Çünkü özellikle Avrupa metropollerinde sırttaki çantadan hırsızlık olayları bir hayli fazlaymış. Sokaklarda dolanırken omuzdan askılı küçük bir çanta daha güvenli olacaktır.
9) Fazladan Boş Yer Bırakmaya Çalışın
Bunu yapmaya mecbur değilsiniz ama alışveriş meraklısı biriyseniz eğer, valinizde küçük bir boş yer bırakmaya özen göstermelisiniz. Gideceğiniz yerde, hem kendiniz hem sevdikleriniz için hediyelik eşyalar satan bir dükkan olabilir. Alacağınız yeni şeylere tatile çıkmadan önce yer açmanızı tavsiye ediyoruz.
10) Siz Siz Olun Sakın Bu İşi Son Ana Bırakmayın
Eğer bu işi son ana bırakırsanız, saydığımız maddelerin hiçbirini gerçekleştiremezsiniz. Ayrıca mutlaka bir şey unutursunuz. Hatta hiçbir şey unutmayayım derken yanınıza gereksiz bir sürü şey alırsınız. Sonuç olarak almanız gereken şeyi yine de unutursunuz. Sağlıklı düşünemediğiniz için ‘ya lazım olursa' ya da ‘belki giyerim' dediğiniz her şey o an kesin olarak kullanacağınız şeylermiş gibi görünür gözünüze. Sonuç olarak her tatilde olduğu gibi, kendinizi valizin üzerine oturmuş bir şekilde fermuar zorlarken bulursunuz.

Carefree

Sıradaki Rotanızı Nasıl Seçmelisiniz?

Tüm sene çalıştınız, yoruldunuz. Belki evde çocuk baktınız, belki iş için dünyayı dolaştınız, belki de üniversite tezinizi yazmak için haftalarca sabahladınız. Mesleğiniz veya hayatta yaptığınız şey ne olursa olsun herkesin bir mola vermeye ihtiyacı var. İşte bu yüzden tatilinizin tam istediğiniz gibi olması için rotanızı belirlerken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları hatırlatmak istiyoruz. Çünkü bütün bir yıl boyunca bu zamanı bekliyorsunuz ve hayal ettiğiniz gibi bir tatil geçirmeyi hak ediyorsunuz.

1. Gözlerinizi kapatın ve nasıl bir tatil istediğinizi hayal edin.

 

Sıcak mı soğuk mu? Lüks mü rahat mı? Şehir mi doğa mı? Tek başına mı kalabalık mı? Gezmeli mi dinlenmeli mi? Evet, her şeyden önce tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu belirlemeden tatil rotanızı oluşturmayın. Belki bu sene yaz tatili yerine bir kış tatili yapmak istiyorsunuz. Her zaman gittiğiniz tatil köyünden sıkılmış ve yepyeni yerler keşfetmek istiyor olabilirsiniz. Ya da belki bu sefer tek başınıza tatile gidip kafa dinlemeye ihtiyacınız vardır, kim bilir. Nasıl bir tatil istediğinize karar vermek, yapmanız gereken ilk ve en önemli şey. Beklentilerinizi doğru belirlerseniz hayal kırıklığı yaşamaz ve tatilinizden tam olarak istediğinizi almış olarak geri dönersiniz. Şimdi kendinize şunu sorun: Nasıl bir tatil istiyorum?

2. Bütçenize göre plan yapın.

 

Koca bir sene bu tatil için çalışıyor olabilirsiniz ama bu, tüm paranızı harcayacaksınız anlamına gelmemeli. Cebinizdeki paraya göre size en uygun tatil rotasını planlayabilirsiniz. Otelinizin ücretini, gideceğiniz yerdeki olası harcamalarınızı, ulaşım masraflarınızı hatta sevdiklerinize alacağınız hediyeleri bile yola çıkmadan kabaca belirlemenizde fayda var. Bu nedenle, öncelikle seyahate ne kadar miktarda parayla çıkacağınıza, neye ne kadar bütçe ayıracağınıza önceden karar verin. Böylece gereksiz harcamaları engelleyebilirsiniz ve tatil dönüşündeki o klasik “nereye gitti bu paralar” anını yaşamazsınız. Örneğin tatil rotanızı çok önceden planlama şansınız varsa uygun uçak biletlerini araştırabilir belki de bir tatilde birden fazla yer görme şansı yakalayabilirsiniz. Ya da gideceğiniz ülkenin para birimini öğrenip bir miktar dövizi önceden kenara koyabilirsiniz. Tabii ki yanınızda her zaman fazladan para bulundurmayı unutmayın.

3. Sosyal medyadan yardım alın

İnsanlar sosyal medyada tatil fotoğraflarını paylaşmaya bayılıyor. Hatta siz sabah akşam çalışırken deniz kenarında uzanmış fotoğrafını koyan o iş arkadaşınız var ya… İşte şimdi durumu tersine döndürme zamanı. Bir sonraki tatil rotanıza karar vermek için paylaşılan bu fotoğraf ve videolardan faydalanabilirsiniz. Aklınızda belli bir yer yoksa beğendiğiniz fotoğraflar arasından karar verebilir veya varsa da gideceğiniz yeri konum veya etiketler ile aratarak önceden buralarda çekilen görüntülere göz atabilirsiniz. Kısacası, şimdi arkadaşlarınızı kıskandırma sırası sizde.

4. Rota planlama ve seyahat uygulamalarının nimetlerinden faydalanın.

 

Tatil rotanızla ilgili aradığınız tüm soruların cevapları telefonunuzda veya internette. Ne de olsa artık akşam ne yiyeceğimizi bile onlara soruyoruz. O zaman tatilde nereye gideceğinizi planlarken de teknolojinin nimetlerinden yararlanın ve seyahat sitelerine, gezi bloglarına, rota planlama uygulamarına mutlaka göz atın. Gideceğiniz yerle ilgili daha önce oraya gidenlerin yorumlarını okuyabilir, hizmetlere verilen puanlamaları inceleyebilir, o mevsimde orada yapılacak en güzel etkinlikleri öğrenebilir, gideceğiniz tarihteki konserlere bilet alabilir ve aklınıza bile gelmeyecek daha birçok konuya hakim olabilirsiniz. Arama bölümüne girin ve gitmek istediğiniz yeri yazın yeter. Gerisi çorap söküğü gibi gelecek, bir de bakmışsınız havuzda meyve suyunuzu yudumluyorsunuz.

5. Gerekli evrakları unutmayın

 

Yurt dışı tatil rotaları için özellikle vize ve sağlık sigortası gibi belgeleri önceden araştırmak önemli. Öncelikle pasaportunuzun süresine dikkat edin, sonra gideceğiniz ülkenin vize şartlarını öğrenin ve gerekli belgeleri toplayıp vize randevunuzu alın. Bunların hepsini uçak biletinizi almadan önce yapmalısınız ki herhangi bir aksilik durumunda biletiniz ve daha da önemlisi tatiliniz yanmasın. Sağlık sigortası vize için gerekli belgelerden biri fakat vize istemeyen bir ülkeye gidiyor olsanız bile sigortanızı mutlaka yaptırın. Küçük de olsa bir sağlık sorunu yaşadığınızda tatilinizin mahvolmaması için bu çok önemli. Ayrıca kullandığınız reçeteli ilaçlar veya özel bir sağlık durumunuz varsa bu reçeteleri ve durumunuzla ilgili gerekli belgeleri mutlaka yanınızda bulundurun.

6. Ulaşım araçlarını araştırın

 

Eğer bu tatilde ilk kez gideceğiniz bir ülkeyi veya şehri seçtiyseniz bu madde çok önemli. Tatile uçakla gidiyorsanız havalimanına indikten sonra otelinize nasıl gideceğinizden, gezeceğiniz yerlere neyle ve nasıl ulaşacağınıza kadar her şeyi önceden planlamanızı öneririz. Tabii bunlar tamamen seçtiğiniz rotayla ilgili. Tropik bir adaya gidiyorsanız ve teknenin saatlerini bilmiyorsanız tatiliniz hayal ettiğiniz gibi geçmeyebilir. O nedenle araç kiralama, tren bileti, havalimanı transferi, günlük gezilerdeki ulaşım gibi konular için rota planlama uygulamalarından faydalanmanız iyi bir fikir olacaktır. Tabii eğer sadece yürüyerek gezebileceğiniz küçük bir şehre gidiyorsanız ya da kaybolmayı macera olarak görenlerdenseniz o zaman kendinizi akışa bırakın. Ne de olsa sarı arabalar dünyanın her yerinde her an hizmetinizde.

7. Ve tabii ki tatil arkadaşlarınızı doğru seçin

Aslında en önemli maddeyi en sona bıraktık gibi gözüküyor. Çünkü arkadaşlar bir tatili rezil de edebilir vezir de. Belki de bu, nasıl bir tatil istediğinize karar verirken en başta düşünmeniz gereken bir konu ama ayrı bir başlık olacak kadar da önemli. Bazı arkadaşlar vardır dertleşmek için, bazı arkadaşlar vardır gülmek için, bazıları ise tatile çıkmak için. Sonuçta herkesin tatil yapmak için sayılı günü var. Kaprisleriyle sizi bunaltacak ya da hep kendi istediği şeyde ısrar edecek bir arkadaşla tatile çıkmak hayatınızda yapacağınız en kötü şeylerden biri olabilir. O yüzden bu konuda asla risk almamanızı ve uyumlu olduğundan emin olduğunuz hatta daha önce tatil deneyimi yaşadığınız arkadaşlarınızı seçmenizi öneririz. “Yok ben illa ki macera istiyorum” diyorsanız hiç tanımadığınız kişilerle bir hafta tekne tatiline çıkabilirsiniz.

bottom of page